تفاوت چاپ افست و دیجیتال

چاپ دیجیتال در بازار چاپ، همان چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه ای بر روی انواع کاغذ‎ می‏‎باشد. در چاپ دیجیتالی به جای تونر از مرکب‌های رنگی استفاده میشود که برای کارهای پرتیراژ، باکیفیت است.
خروجی این دستگاه‌ چاپ الکتروفتوگرافی‎ می‏‎باشد که از کیفیت بالایی برخوردار است اما به علت پیچیدگی دستگاه‌‏ها‏‎ی دیجیتالی، از گستردگی سیستم‌های تونری برخوردار نیست. از مزایای منحصر به فرد این چاپ دیجیتال می‎توان به امکان استفاده از رنگ‌های اسپات (Spot) بشکل کانال‌های رنگی مجزا و یا چاپ ۶ رنگ HI-FI اشاره کرد. این تکنولوژی ابتدا در انحصار کمپانی Indigo قرار داشت اما بعدها تلاش زیادی برای گسترش آن صورت گرفته اما توسعه زیادی در کار بوجود نیامد.
چاپ دیجیتال از طریق باردار کردن درام چرخانی با شعاع نور لیزر، ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ و تشکیل تصویر به وسیله مرکب‌های پودری با نام تونر که قابلیت باردار شدن دارند، انجام‎ می‏‎شود. این مراحل را می‌تواند در 5 بخش تصویرنگاری، تثبیت تونر، انتقال تونر، مرکب‌زنی و پاکسازی درام، صورت بگیرد.
سیستم‌های تونری‎ می‏‎توانند با سرعتی بالاتر از سیستم‌های جوهرافشان، تصاویری را که از ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ به وجود می‌آیند، ایجاد نمایند.
دستگاه‏ها‏‎ی چاپ دیجیتال‎ می‏‎توانند در ترکیب با یک اسکنر به عنوان دستگاه‌های کپی یا لیزری به شمار روند. در روش چاپ دیجیتال، تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال، توسط چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهر افشان حرفه ای صورت‎ می‏‎گیرد. افست نوعي چاپ است كه در حال حاضر به شکل وسیعی به منظور چاپ مجله، بروشور، کاتالوگ، پوستر، کتاب و ... موررد استفاده قرار می‎گیرد. این چاپ عموما بر روی سطوح کاغذی، فلزی و یا نایلون انجام می‎شود و تعداد تیراژ آن بیشتر از 1000 عدد می‎باشد.
کیفیت چاپ افست عالی و مورد پسند بسیاری از مشتریان می‎باشد. دستگاه‏ها‏‎یی که برای چاپ افست مورد استفاده قرار می‎گیرند چاپ‏ها‏‎یی با سایزهای 5 * 35 سانتيمتر تا 100*70 و یا سايز 140 *100 را منتشر می‎نمایند. رنگ‏ها‏‎یی که در چاپ افست استفاده می‎شود عموما CMYK می‎باشد که رنگ‏ها‏‎ را به شکل متمایزی بر روی سطح مورد نظر چاپ می‎کند، سپس عمل ترکیب رنگ صورت می‎گیرد. در برخی دستگاه‏ها‏‎ی چاپ افست، یک ستون رنگ وجود دارد که در هر بار مكش كاغذ مي توانند تنها يك رنگ را روي كاغذ چاپ نمایند. در برخي دیگر از دستگاه‏ها‏‎ نیز دو رنگ یا چهار رنگ وجود دارد كه چاپ هر چهار رنگ را با يك بار مكش كاغذ انجام مي دهند. دستگاه‏ها‏‎ي چاپ افست که قابلیت چاپ با 5 رنگ دارند می‎توانند علاوه بر چاپ هم زمان CMYK، چاپ رنگ پنجم برای مثال نقره اي يا طلايي يا رنگ‏ها‏‎ي ساختگي و يا چاپ ورني را نیز انجام دهند. هزینه چاپ بصورت دیجیتال بالاست بطوری که برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روش چاپ افست، قیمت بالایی را باید پرداخت نمود اما این قیمت بالا با صرفه جویی در دیگر هزینه‏ها‏‎ی که در تهیه پلیت‏ها‏‎ی چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم تعداد، قابل جبران‎ می‏‎باشد. یکی از مشکلات و معایب روش چاپ دیجیتالی، امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را‎ می‏‎باشد.
این روش امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در هر برگ چاپی را داراست. این در حالی است که در روش افست‎ می‏‎توان چاپ را در تیراژ نامحدودی انجام داد.
پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی، بالا رفتن تیراژ و صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین‏ها‏‎ی چاپ دیجیتال برای افزایش کیفیت، به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست‎ می‏‎باشد. تفاوت اصلی چاپ دیجیتال و چاپ افست، استفاده نکردن از پلیت‏ها‏‎ی چاپ است که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ سریع تر و ارزان تر‎ می‏‎باشند.
متداولترین شیوه چاپ دیجیتالی شامل چاپگرهای جوهرافشانو لیزری است که پیگمنت یا تونر را بر روی سطوح متنوعی از قبیل کاغذ، چوب، فوم، کاغذ عکاسی، کانواس یا بوم، شیشه، سنگ و ... چاپ‎ می‏‎کند. در چاپ دیجیتال جوهر یا تونر همانند روش افست، در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کند، بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌شود و در برخی دستگاه‏ها‏‎ی چاپ نیز ممکن است برای تثبیت آنها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند، استفاده گردد.
در روش چاپ دیجیتالی، مراحل پیش از چاپ شامل لیتوگرافی حذف‎ می‏‎شود و در نتیجه فرآیند چاپ کوتاه تر‎ می‏‎شود. اما در چاپ افست، سرعت کار پایین تر است و در نتیجه نیاز به زمان بیشتری‎ می‏‎باشد. علاوه بر این برخلاف روش افست، در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده، مقدار ثابتی وجود دارد.
میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی در چاپ دیجیتال کمتر است چون دست پیدا کردن به رنگ و یا تنظیمات حین چاپ، ضرورتی ندارد.
چاپ دیجیتال در هر دور چاپ‎ می‏‎تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت استفاده نمی‎شود اما در چاپ افست تنها اطلاعات اولیه قابل‎ چاپ می‏‎باشند و تغییر آنها امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر در روش دیجیتالی‎ می‏‎توان در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ نمود اما در چاپ افست تغییر اطلاعات ممکن نیست.
در چاپ دیجیتال، به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر، روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه، چاپ در تیراژ پایین، حتی برای یک نسخه با هزینه پایین نیز امکانپذیر است و از این جهت روش چاپ دیجیتال برای مصارفی از قبیل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع مورد استفاده قرار‎ می‏‎گیرد و با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه‎ می‏‎باشد. اما روش چاپ افست برای تیراژ‏ها‏‎ی بالا مقرون به صرفه بوده و از این جهت گفته‎ می‏‎شود برای تیراژهای بسیار بالا این روش کاربردی تر است.
دستگاه چاپ افست برای چاپ تیراژ میلیونی ساخته شده و این در حالی اسکه روش چاپ دیجیتالی برای چاپ میلیونها برگ به کار برده نمی شود، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ را به چاپ برساند. در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما‎ می‏‎توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید.
کیفیت چاپ افست از چاپ دیجیتال بیشتر و رنگها زنده تر‎ می‏‎باشد. عموما در چاپ افست بسته به کار اپراتور دستگاه چاپ، برش‏ها‏‎ دقیق تر و کارها تمیزتر و مرتب تر صورت‎ می‏‎گیرد. در چاپ‏ها‏‎ی دیجیتال با کشیدن دست روی سطح کار، رنگ چاپ شده پاک‎ می‏‎شود.
تاریخ ایجاد: چهارشنبه 25 مرداد 1396
تعداد بازدید: 3226
rating
نام
ایمیل
نظر