021-86035409

طراحی لوگو

طراحی لوگو

طراحی لوگو یکی از حوزه‌های مهم در طراحی گرافیک محسوب‌ می‎شود. لوگو تصویری نمادی یک سازمان است و از آنجایی که به منظور نشان دادن علامت‎های تجاری، شناساندن فوری شرکت، هویت شرکت و به رسمیت شناختن به مشتری طراحی‌ می‎شود، به ندرت در آن تغییری صورت‌ می‎گیرد. 

ویژگی‌های یک لوگوی مطلوب

سادگی؛ لوگوی ساده بهتر از لوگو‌های پیچیده و شلوغ‌ می‎تواند پیام خود را به مخاطبان ابلاغ نماید.
به یادآوردنی؛ قابل بازیابی در ذهن باشد.
قابل استفاده در هر دوره زمانی؛ لوگو مطلوب نباید محدود به یک دوره زمانی خاص باشد.
تطبیق پذیر؛ با استاندارد‌های طراحی و چاپ منطبق باشد و قابل ارائه به روش‌های مختلف باشد.
متناسب؛ لوگو باید با حوزه فعالیت شرکت یا وب سایت مرتبط و متناسب باشد.

چگونه یک لوگو ارزشمند طراحی کنیم؟

برای  طراحی آرم باید برخی نکات و اصول را مد نظر قرار داد از جمله:

رعایت نسبت طول و عرض وجود يک تعادل نسبتا مناسب و خوب میان طول و عرض براي داشتن يک لوگوي مطلوب و جذاب، اهميت خاصی دارد. لوگوهايي که کوتاه و پهن هستند و يا باريک و بلند، از نظر بصري گيج کننده هستند. البته رعایت قرینه در طراحی لوگو ضرورت ندارد اما بهتر است کار را با يک شکل هندسي ساده آغاز نمود. لوگوهاي مربع و دايره‎اي تاثيرگذاری بیشتری دارند.

سايز
لوگو باید در اندازه‌هاي مختلف  قابل طراحی باشد زیرا اين مسئله براي يک مشتري با تجربه اهميت بسياري دارد. برای مثال اگر طرح لوگو خيلي پيچيده باشد درک و تشخيص آن در سايزهاي کوچک مشکل خواهد بود. 

خصوصيات مستقل و مجزا در طراحي لوگو استفاده از اشکال گرافيکي و متن به يک ميزان موجب افزایش تاثیرگذاری و جذابیت آن‌ می‎شود که البته برای این کار بهتر است روي هر يک از آيتم‌هاي متن و شکل جداگانه کار کرد و در پايان همگي را در کنار هم قرار داده و طرح را کامل نمود.

توجه به نیاز مخاطبان با توجه به این اصل که هدف اوليه طراحي هر لوگو در نظر گرفتن مخاطب است و نه فقط تامين کردن آيتم‌هاي لازم براي بالا بردن فروش کمپاني؛ بنابراین ارائه يک لوگوي مناسب براي اثبات قابليت‌هاي يک کمپاني به جامعه، هدف اصلی طراحی لوگو می‎باشد.

تاثير گذاری سریع بر بيننده لوگو بايد بلافاصله مخاطب را متأثر سازد بنابراین طرح لوگو بايد به گونه‌اي باشد که در چند ثانيه تاثير خود را روي بيننده اعمال کند. سادگی و خودداری از پیچیدگی غیرقابل فهم‌ لوگو می‎تواند به این امر کمک کند.

توجه به ماهيت و تاریخچه کمپاني هر شرکتی دارای مجموعه‌ای از ارزش‌هاي اصولي و بنيادي است که هميشه سعي مي شود در تاریخچه شرکت برجسته و زنده نگه داشته شوند که باید هنگام طراحي لوگو به اين ارزش‌ها توجه داشت و آن‌ها را در طرح ظاهر ساخت.

رنگ‌ها را در مرحله اخر کار قرار دهيد برای طراحی آرم همیشه باید شکل و فرم طرح را در اولويت نخست خود قرار داد و سپس رنگ را انتخاب نمود. انتخاب رنگ ‌برای طراحی لوگو در پايان کار و در مراحل پاياني پروژه قابل تغییر و یا اصلاح می باشند بنابراین ضرورتی برای انتخاب آن در ابتدای کار وجود ندارد.

سبک بودن طرح و مفهوم لوگو هر چه لوگو ساده‎تر باشد تاثيرگذاری بيشتري نیز روي بيننده دارد. در صورتی که  لوگوهایي که روي اينترنت قرار داده شده‌اند را مشاهده نمایید، خواهيد ديد که همه لوگوهاي کاربر پسند، جدا از طراحي‌هاي زیبایی که دارند ، برگرفته از يک ايده ساده می باشند. هر چه ايده‌هاي اعمال شده در طراحي لوگو بيشتر باشد لوگو به همان نسبت پيچيده، آشفته و گيج کننده می‎شود.

استفاده از رنگ‌هاي چاپي در ساخت لوگو میتوان از رنگ‌هاي چاپي CMYK استفاده کرد. توصیه می‎شود لوگو با يک دستگاه چاپگري که داراي رنگ‌هاي اصلي است، چاپ شود تا نتيجه بهتر مشاهده شود. 

باید و نباید در طراحی لوگو

نباید: بسیاری از شرکتها به منظور دستیابی سریعتر به لوگو و صرف هزینه‌های کمتری، طراحی آرم خود را به افراد عادی می‎سپارند که این امر ممکن است موجب زیانهای زیادی برای شرکت شود. برای طراحی لوگو نباید از افراد آماتور و بی تجربه استفاده کرد.
باید:
مهمترین مؤلفه برای یک لوگوي موفق، قدرت تبلیغاتی آن می‎باشد. همچنین گذاردن لوگو در منظر دید مخاطبان موجب تاثیرگذاری بیشتر آن می‎شود بطوری که هر چه مخاطب زمان بیشتری براي نگاه کردن به لوگو صرف کند، ميزان ضبط و نگهداري آن در ذهن او افزایش پیدا می‎کند.
لوگویNike دارای یک نمای موفق است و علت آن اين است که از طريق تبليغات تجاري که در تلويزيون و آگهي تبليغاتي چاپي و بنرهاي متعدد دارد ، به طور مستمر در معرض ديد مخاطبان می‎باشد. اگر چه اين امر خارج از کنترل طراح است، اما طراح لوگو می‎تواند طوری لوگو را طراحی نماید که در فرآیند تبلیغات، جای خود را در ذهن بیننده پیدا کند.